![bubuljice, ogledalo, devojka, akne bubuljice, ogledalo, devojka, akne](https://xdn.tf.rs/2021/03/12/kako-se-resiti-bubuljica-i-akni-670x447.jpg?ver=631403)
Biljna ishrana protiv akni: Može li uravnotežena biljna ishrana doprineti čistijoj koži?
Akne su jedan od najčešćih problema kože, a mnogi ih doživljavaju ne samo kao estetski izazov, već i kao nešto što može uticati na samopouzdanje i kvalitet života. Kod nekih žena akne se javljaju periodično, u određenim fazama menstrualnog ciklusa, tokom trudnoće ili u periodu perimenopauze i menopauze. Takođe, akne mogu biti izazvane određenim lekovima ili ukazivati na zdravstvena stanja, poput policističnih jajnika i insulinske rezistencije sa kojima se u poslednje vreme dosta mladih devojaka bori.
Šta su akne i koji tipovi akni postoje?
Akne su upalno oboljenje kože koje nastaje kada se pore zapuše sebumom, mrtvim ćelijama i bakterijama, što dovodi do pojave bubuljica, mitisera i cista. Najčešće se javljaju na licu, leđima i grudima, a njihov nastanak može biti povezan sa hormonima, ishranom i načinom nege kože.
Akne se mogu razlikovati po intezitetu i obliku te razlikujemo sledeće tipove:
- Komedoni: Kao blaži oblik, ova vrsta akni nastaje kada se pore zapuše, što dovodi do formiranja mitisera (otvorenih komedona) i belih bubuljica (zatvorenih komedona).
- Papule i pustule: Ove akne su ozbiljnije od komedonalnih i karakterišu ih male crvene bubuljice, pri čemu pustule mogu sadržati gnoj.
- Cistične akne: Ovaj oblik podrazumeva duboke, bolne i gnojne izrasline ispod kože, koje mogu ostaviti ožiljke.
Kako ishrana utiče na akne?
Sve više naučnih istraživanja potvrđuje vezu između ishrane i razvoja akni. Prema studiji objavljenoj u National Library of Medicine, određene namirnice mogu doprineti nastanku akni. Među glavnim potencijalnim uzročnicima ističu se namirnice bogate šećerom, prerađena hrana i mlečni prozivodi. Iako se začinjena hrana i alkohol često dovode u vezu s aknama, oni zapravo više utiču na stanje poznato kao rozacea, oboljenje kože nastalo usled proširenih krvnih sudova koje može ličiti na akne.
Da li prava ishrana može pomoći u lečenju akni?
Iako nauka još uvek istražuje povezanost ishrane i akni, smanjenje unosa mlečnih proizvoda, šećera i rafinisanih ugljenih hidrata može biti dobar korak ka poboljšanju stanja kože.
Jedna od studija smatra da konzumacija mleka (niskomasnog i punomasnog) i jaja povezana je sa povećanim rizikom od umerenih do težih akni. Njihova povezanost objašnjava se sastojcima mleka i jaja, kao što su amino kiseline, koje stimulišu sintezu IGF-1 (insulin-like growth faktor 1), dok leucin u jajima povećava aktivnost lojnih žlezda. Izbegavanje konzumacije mleka može biti korisno za pacijente sa aknama, posebno zbog kazeina u kravljem mleku koji povećava nivoe samog hormona. Takođe, proteini iz surutke imaju efekat sličan insulinu, te pacijenti koji konzumiraju velike količine surutke, kao što su sportisti ili bodybuilderi, ponekad doživljavaju pogoršanje akni.
S druge strane, soja sadrži izoflavone i prirodne fitoestrogene koji imaju sposobnost smanjenja proizvodnje sebuma, suprotstavljajući se efektima androgenih hormona.
![Hrana sa puno vlakana Hrana sa puno vlakana](https://xdn.tf.rs/2024/10/08/namirnice-sa-puno-vlakana1155651157-460x0.jpg)
Drugi važan faktor u veganskoj ishrani koji može imati koristi za kožu je unos voća i povrća. Ove namirnice imaju antiinflamatorna i antioksidativna svojstva koja pomažu u smanjenju zapaljenja i oksidativnog stresa, što može biti ključno za prevenciju akni. Voće i povrće bogato vitaminima, kao što su vitamin C i beta-karoten, mogu pomoći u regeneraciji kože i smanjenju upalnih procesa. Takođe, biljna ishrana obezbeđuje i mnoge fitonutrijente kao što su flavonoidi i polifenoli, koji dodatno pomažu u smanjenju upala i poboljšanju zdravlja kože.
Pored toga, biljna ishrana bogata nezasićenim masnim kiselinama, kao što su omega-3 masne kiseline, koje se nalaze u lanenom semenu, orasima i avokadu, može smanjiti nivo zapaljenja i pomoći u smanjenju pojave akni.
Iako dokazi o vezi između ishrane i akni nisu konačni, postoje naznake da biljna ishrana, posebno dijete koje izbegavaju proizvode životinjskog porekla, mogu pomoći u lečenju akni, poboljšavajući stanje kože. Ipak, potrebna su dodatna istraživanja kako bi se utvrdilo da li biljna ishrana može potpuno eliminisati akne ili samo doprineti uz konvencionalno lečenje.
Plantbased.rs Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.