
Pametnije navike za čistiji organizam: Toksikološkinja nam daje savete za manju izloženost mikroplastici
Mikroplastika, sitne čestice plastike manje od 5 milimetara, postala je sveprisutna u našem okruženju. Prisustvo ovih čestica zabeleženo je u hrani, vodi, vazduhu, pa čak i u ljudskim organima. Njihovo delovanje još uvek nije u potpunosti razjašnjeno, ali sve veći broj istraživanja ukazuje na to da mogu negativno uticati na zdravlje, naročito na reproduktivni sistem, respiratorne organe i creva.
Trejsi Vudraf, direktorka Programa za reproduktivno zdravlje i životnu sredinu na Univerzitetu Kalifornije u San Francisku, već godinama proučava uticaj mikroplastike i toksičnih hemikalija na plodnost i razvoj dece. U razgovoru za Business Insider podelila je kako štiti sebe i svoju decu od svakodnevne izloženosti mikroplastici, i to kroz male, ali značajne promene u načinu života.
Saveti za manju izloženost mikroplastici
Priprema hrane kod kuće i izbor namirnica
Jedan od ključnih saveta koji Trejsi navodi jeste priprema hrane u sopstvenom domu, što je i praksa koju sama redovno primenjuje. Kako ističe, u njenoj porodici se konzumira mnogo obroka bogatih svežim, organskim voćem i povrćem, i to iz dva važna razloga.
Prvi razlog je što pakovanja, posebno ona od plastike, mogu da otpuštaju štetne hemikalije i mikroplastiku u hranu. Upravo zato, Trejsi savetuje izbegavanje brze hrane i industrijski upakovanih proizvoda.
Drugi razlog se odnosi na to da kvalitetna ishrana može povećati otpornost organizma na negativne efekte mikroplastike i sličnih toksičnih supstanci. Osobe koje se hrane nutritivno bogato imaju niži "pozadinski" zdravstveni rizik i samim tim su manje podložne štetnim uticajima iz okoline, za razliku od onih čija je ishrana zasnovana na ultraprerađenim proizvodima.
Iako se ne odnosi direktno na mikroplastiku, Woodruff posebno naglašava i važnost kupovine organske hrane, jer naučni dokazi jasno pokazuju da takva ishrana može značajno smanjiti izloženost pesticidima.

Bez plastike u mikrotalasnoj i mašini za pranje sudova
Plastične posude nikada ne koristi u mikrotalasnoj, a izbegava i pranje plastike u mašini za sudove, jer toplota ubrzava razgradnju plastike i oslobađanje štetnih supstanci. Umesto toga, posuđe pere ručno, koristeći što je moguće manje plastike.
Održavanje doma bez mikroplastike
Jedan od najvećih izvora mikroplastike u zatvorenim prostorijama je prašina. Zato Vudraf koristi usisivač sa HEPA filterom, mokru krpu od mikrovlakana za brisanje površina i redovno pere podove.
Oprez pri izboru odeće
Odeća od sintetičkih materijala, poput poliestera i rajona, može ispuštati mikroplastiku prilikom nošenja i pranja. Vudraf zato daje prednost prirodnim vlaknima poput pamuka i lana. Često kupuje polovnu garderobu, kako bi dodatno smanjila potražnju za novim plastičnim materijalima.

Promene koje dolaze postepeno
Najvažnija poruka koju stručnjak za toksikologiju šalje jeste da promene ne treba uvoditi odjednom. Trejsi navodi da je potrebno vreme da se navike izgrade, ali i da svaka mala promena doprinosi manjem opterećenju za telo i životnu sredinu. Takođe podseća da krivica ne treba biti na pojedincima, već da pravu odgovornost snose industrije i institucije koje bi trebalo da regulišu prisustvo toksičnih supstanci u proizvodima koje svakodnevno koristimo.
U eri kada je plastika praktično svuda oko nas, korisno je znati da male, promišljene promene u svakodnevnim navikama mogu ipak napraviti razliku. Iako ne možemo potpuno izbeći mikroplastiku, možemo se potruditi da smanjimo izloženost - bilo kroz izbor hrane, način na koji kuvamo, odeću koju nosimo ili proizvode koje unosimo u svoj dom. Ne mora sve da se menja preko noći, ali svaka odluka u tom pravcu jeste korak ka zdravijem životu, i za nas i za planetu.
Plantbased.rs Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.