Voditelj Džeremi Klarkson se izjadao da više ne sme da jede meso: Lekari mu zabranili
Džeremi Klarkson, poznato britansko TV lice, popularni je dugogodišnji voditelj hit emisije za ljubitelje automobila - „Top Gear“ na BBC-ju. Prepoznatljiv po svom brutalnom humoru i nedostatku dlaka na jeziku, Klarkson je svojim nastupima često izazivao burne reakcije u javnosti. Međutim, stekao je i veliku popularnost kod određenog broja ljudi, uvek naklonjenih ovakvom tipu kontroverznih likova. Klarkson je međutim u svojoj „žestini“ u jednom momentu ipak preterao i bukvalno fizički napao producenta svoje emisije, što je nateralo BBC da mu otkaže ugovor.
Osim po problematičnom temperamentu, Klarkson je poznat i po svojoj ljubavi prema masnoj hrani sa puno mesa. Često je u javnim nastupima bez pardona nipodaštavao ljude koji ne jedu meso, rugajući im se da ne znaju šta znači uživati u životu. Nažalost, voditelj se nedavno na teži način lično uverio u to dokle može dovesti neumerenost u hrani i piću.
Nedavno su britanski mediji preneli da je Klarkson doživeo zastrašujuću zdravstvenu epizodu u vidu bolnog stezanja u grudima i bockanja u ruci, zbog čega je hitno prevezen u bolnicu. Tamo je podvrgnut operaciji na srcu, gde mu je u ozbiljno začepljene arterije ugrađeno nekoliko stentova. Po rečima lekara, Klarkson je bukvalno za dlaku izbegao katastrofalni ishod. Njegov stil života, sa puno masne hrane i pića, odigrao je po svemu sudeći glavnu ulogu u pojavi ovih ozbiljnih zdravstvenih problema.
Tokom nedavnog intervjua, nakon intervencije na srcu, on se požalio da su mu lekari zabranili svu njegovu omiljenu hranu. Naime, unos životinjskih namirnica bogatih zasićenim mastima medicina povezuje, između ostalog, sa povišenim rizikom za začepljenje krvnih sudova i bolesti srca. Klarkson je u intervjuu zavapio: „Sve to mora da prestane. Mislim zaista bukvalno sve.“ A onda je dodao: „Nije mi od sada dozvoljeno da jedem ni kobasice, ni slaninu, ni govedinu, svinjetinu, jagnjetinu, ništa prženo…, čak ni jaja, jer su žumanca navodno loša.“
Lekari su po svoj prilici Klarksonu prepisali striktno zdravu ishranu u kojoj preovlađuju biljne namirnice. Dok u svom intervjuu zbija šale na temu toga kako „jeziv“ ukus imaju kelj i bademovo mleko, popularni voditelj kao da zaboravlja da je to hrana koja će mu bukvalno spasiti život, dok ga je ona za kojom pati zamalo koštala života.
Kako se Klarkson snašao kao novopečeni farmer…
Pre oko 5 godina Klarkson je odlučio da zbog svoje ljubavi prema konzumaciji mesa pod stare dane postane farmer. Ubrzo je svoja iskustva i farmerski stil života odlučio i da podeli sa TV gledaocima, pa je tako nastao TV šou „Klarksonova farma“ (prikazivao se na Amazon Prime-u). Uzgajanje životinja za hranu na svojoj farmi je u više navrata opisao kao vrlo „izazovno“ iskustvo. Naime, iako obožavalac mesa i drugih životinjskih proizvoda, Džeremi je opisao „jeziv osećaj u stomaku“, kada je odvozio svoje životinje u klanicu, rekavši da mu je „bilo teško i sa ovcama, ali naročito sa kravama“.
U istom intervjuu je priznao i da je uvek imao teškoće sa spavanjem u noći pre nego što je trebalo da odveze svinje u klanicu. „Celim putem do klanice imao sam osećaj kao da mi je vruća loptica za kriket u stomaku“, opisao je to svoje iskustvo Klarkson.
Klarksonov pokušaj odgajanja životinja na maloj farmi, gde je sve „domaće“, pa samim tim po popularnom narativu postaje valjda automatski zdravo za organizam, pokazao se neuspešnim, bar u pogledu toga da mu sačuva zdravlje. Nije ni čudo, s obzirom da meso i mesne proizvodi sadrže dosta zasićenih masti i tretiraju se sa puno soli bez obzira da li se životinje gaje na maloj farmi ili u fabrici. Još ako se svi ti proizvodi isprže na puteru ili svinjskoj masti, pa se tako doda još zasićenih masti, perspektive za zdravlje postaju vrlo zabrinjavajuće…
Ljubav prema hrani ili zavisnost od hrane? („Nikada ne bih mogao da se odreknem…)
Jedan čuveni doktor je na pitanje šta kaže pacijentima kada mu se žale da ne mogu da se odreknu neke hrane koja šteti zdravlju, rekao: „Kada to čujem, znam da to iz njih govori zavisnik od hrane.“
Setimo se pušenja na pr., koje je nekada smatrano vrlo „kul“ navikom, pa čak i glamoroznim delom imidža neke osobe. Ljudi su se kleli da ga obožavaju i da ne mogu da zamisle život bez tog svog rituala. Međutim, kako je rasla svest o štetnosti duvana, mnogima je postalo jasno da su pobrkali „ljubav“ sa zavisnošću koja im ne donosi ništa dobro.
Zato kada čujemo nekoga da kaže da voli slaninu i kobasice i da ne može da zamisli svoj život bez njih, treba da se zapitamo da li je to stvarno „ljubav“ ili je u pozadini zavisnost od ovakve hrane koja pothranjuje ubeđenje da život bez nje ne bi bio isti? Nauka je naime već pokazala da hrana bogata masnoćama, solju i šećerom, izaziva iste efekte u „sistemu nagrađivanja“ u našem mozgu kao i supstance koje izazivaju zavisnost. O zavisnosti od šećera se uveliko govori, ali skoro niko ne pominje zavisnost od hrane bogate masne i slane hrane.
Džeremi Klarkson još uvek očigledno pati za svojom slaninom, mesom i kobasicama, nesvestan činjenice da se iza žudnje za ovom hranom možda krije zavisnost. Mada, šta god da je shvatio ili ne, on će nastaviti ga gura svoj narativ, kome verovatno treba i da zahvali za dobar deo svoje popularnosti.
Plantbased.rs Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.