
Muškarci, nema razloga za paniku: Fitoestrogeni nisu pretnja vašem zdravlju
Pitanje koje mnoge zanima, ali o kojem se ne govori dovoljno - da li su fitoestrogeni štetni za muškarce? Ako ste ljubitelj zdrave hrane, sigurno ste već čuli za ovu grupu biljnih jedinjenja koja su slična ženskom hormonu estrogenu. No, da li njihovo prisustvo u hrani može uticati na zdravlje muškaraca?
Šta su fitoestrogeni i kako deluju?
Fitoestrogeni su prirodna jedinjenja koja se nalaze u mnogim biljnim namirnicama. Oni oponašaju estrogen jer im je hemijska struktura vrlo slična estradiolu, obliku estrogena koji telo proizvodi. Kada fitoestrogeni uđu u telo, receptori za estrogen tretiraju ih kao pravi estrogen. Međutim, telo ne apsorbuje fitoestrogene iz hrane vrlo efikasno, pa je potrebno konzumirati relativno visoke količine da bi se postigao bilo kakav zdravstevni efekat.
Namirnice koje sadrže fitoestrogene
Neke od namirnica koje sadrže fitoestrogene uključuju:
- Proizvodi od soje: Neprerađeni sojini proizvodi su bogati izoflavonima, kao i prerađeni poput tofua, tempeha i misoa.
- Orašasti plodovi i semenke: Laneno seme je glavni izvor lignana, vrste fitoestrogena. Takođe, mnogi drugi orašasti plodovi i semenke, uključujući kikiriki i semenke suncokreta, sadrže fitoestrogene.
- Žitarice: Neke žitarice takođe sadrže lignane, kao što su pšenica, raž, ovas, ječam.
- Voće i povrće: Neke vrste voća i povrća sadrže fitoestrogene, kao što su jabuke, grožđe, bobičasto voće, beli luk, korenasto povrće (šargarepa, celer, krompir, batat), brokoli, kupus, spanać, lucerka.

Da li su fitoestrogeni korisni ili štetni?
Iako su fitoestrogeni često povezivani sa zdravljem i dobrobiti, neki istraživači upozoravaju da bi prekomeran unos izoflavona (jedne vrste fitoestrogena koja se nalazi u soji) mogao izazvati probleme, posebno kod onih koji imaju problem sa funkcijom štitne žlezde.
Ipak, većina istraživanja sugeriše da fitoestrogeni u umerenim količinama donose koristi. Na primer, suplementi koji sadrže resveratrol i kvercetin mogu smanjiti krvni pritisak, poboljšati kontrolu šećera u krvi i smanjiti nivo lošeg holesterola. Takođe, sojini izoflavoni povezani su sa smanjenim rizikom od raka prostate.
Feminizujući efekti kod muškaraca
Neki ljudi se brinu da konzumacija previše soje ili drugih namirnica koje sadrže fitoestrogene može imati feminizujuće efekte na telo, kao što je rast tkiva dojki. Međutim, ne postoji naučni dokaz koji podržava ovu tvrdnju kod ljudi. Istraživanja koja su pokazivala ovakve efekte koristila su visoke doze fitoestrogena na pacovima ili drugim životinjama. Studija iz 2021. godine, koja je obuhvatila 147 beba, uporedila je efekte sojinog mleka, mlečne formule i dojenja. Od rođenja do 28. nedelje života, nije bilo razlika u nivoima testosterona između grupa. Grupa koja je konzumirala sojinu formulu imala je brži rast dužine penisa i sporiji rast razmaka između anusa i genitalnog područja, u poređenju sa grupom koja je dobijala mleko ili dojena. Ovi rezultati mogu ukazivati na to da soja ima neki uticaj na seksualni razvoj, ali autori studije nisu primetili štetne efekte.

Da li fitoestrogeni utiču na mušku plodnost?
Još jedno od najčešćih pitanja kada je reč o fitoestrogenima i muškarcima jeste da li oni mogu da utiču na plodnost? Postoje studije koje sugerišu da visoki nivoi fitoestrogena mogu negativno uticati na plodnost u nekim životinjskim vrstama, ali nema čvrstih dokaza da fitoestrogeni imaju isti efekat na ljude.
Većina istraživanja ukazuje na to da izoflavoni, koji su najpoznatiji fitoestrogeni, ne utiču negativno na nivo testosterona ili kvalitet sperme kod muškaraca. Na primer, jedno istraživanje pokazalo je da suplementi sa 40 mg izoflavona dnevno nisu uticali na kvalitet semena kod muškaraca. Isto tako, druga istraživanja nisu pronašla nikakve veze između ishrane bogate sojom i problema sa plodnošću ili pubertetom kod dečaka.
Nema čvrstih dokaza koji ukazuju na to da fitoestrogeni mogu izazvati probleme sa zdravljem kod zdravih muškaraca. U stvari, mnogi fitoestrogeni prisutni u biljnoj hrani mogu doneti mnoge zdravstvene koristi, pa bi uživanje u ovim namirnicama trebalo da bude deo zdrave ishrane. Iako istraživanja još uvek traju, zasad nije potrebno brinuti da bi fitoestrogeni mogli uticati na vašu plodnost ili hormonski balans. Umereno uživanje u biljnoj hrani bogatoj fitoestrogenima sigurno je koristan izbor za vaše zdravlje.
Plantbased.rs Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.