
Pionirski potez Švajcarske: Obavezno označavanje proizvoda koji uključuju surovost
Od 1. jula 2025., Švajcarska je načinila veliki i hrabar korak napred u promociji brige o dobrobiti životinja i podsticanju osvešćenosti potrošača o praksama u mesnoj industriji. Naime, novi federalni propisi koje je donela ova država propisuju obavezno označavanje proizvoda koji potiču od životinja koje su bile podvrgnute bolnim postupcima i procedurama bez upotrebe anestezije ili nekog sredstva za omamljivanje. Ova obaveza će se odnositi na sve koji prodaju životinjske proizvode ili ih koriste u svojoj proizvodnji - uključujući čak i restorane.
Švajcarska je inače već poznata kao zemlja koja ima najviše standarde dobrobiti životinja. Naime, ova zemlja ima vrlo rigorozne zakone o zaštiti životinja, ali i stočarsku praksu koja se brine o etičkim principima i trudi da umanji patnju životinja. Pa tako:
- Zakon o dobrobiti životinja (još iz 2005. godine) garantuje dostojanstvo i dobrobit životinja, zabranjujući njihovo izlaganje bilo kakvoj nepotrebnoj patnji.
- 1992. godine, Švajcarska je postala prva zemlja koja je uvela dostojanstvo životinja kao kategoriju i u svoj Ustav.
- Farme u Švajcarskoj su male, a životinje provode dane na otvorenim pašnjacima – na pr. prosečna mlečna farma u ovoj zemlji ima 24 krave (u odnosu na stotine, pa i više u drugim zemljama).
- Švajcarska ima stroga ograničenja u pogledu broja životinja u transportnim sredstvima, kao i strogo kontrolisane uslove transporta (na primer maksimalno 6 sati transporta, kao i vrlo regulisano postupanje u klanicama) – po ovome se izdvaja čak i u poređenju sa EU standardima.

A šta se podrazumeva pod „bolnim postupcima i procedurama“ prema životinjama u stočarskoj i mesnoj industriji?
Nova pravila o označavanju proizvoda obuhvataju obavezu deklarisanja svih onih bolnih rutinskih procedura kojima se u stočarskoj i mesnoj industriji životinje najčešće podvrgavaju bez ikakve anestezije:
- Kastracija i uklanjanje rogova kod stoke
- Kastracija, sečenje repa i skraćivanje zuba kod svinja
- Odsecanje vrha kljuna kod kokoški
- Prisilno kljukanje gusaka – radi proizvodnje paštete od guščije džigerice (već zabranjeno u Švajcarskoj, ali je uvoz dozvoljen)
- Odsecanje nogu žabama.
Ovakvi postupci se pravdaju time što su pojednostavljuju proizvodnju životinjskih proizvoda i čine je efikasnijom, ali zato na drugoj strani uzrokuju – ogroman bol i dugoročnu patnju životinja.
Zašto je transparentnost u označavanju životinjskih proizvoda izuzetno važna?
- Potrošači biraju na osnovu jasnih informacija – ovo im omogućava da donose odluke o kupovini na osnovu svojih etičkih principa;
- Postepeno će dovesti do promena u mesnoj industriji – proizvođači će biti motivisani da usvoje humanije prakse prema životinjama kako bi bili konkurentniji;
- Građenje poverenja kod potrošača – kada oznake i deklaracije na proizvodima odražavaju realnost, jača se poverenje u sistem proizvodnje hrane;
- Globalni primer – potez Švajcarse postavlja presedan koji bi i druge zemlje mogle da prate.
Zakonske odredbe o označavanju proizvoda već postoje u nekim regionima na svetu, ali su novi švajcarski propisi svakako među najsveobuhvatnijim, obuhvatajući i životinje koje se koriste za hranu, ali i za luksuzne proizvode (poput „foa gra“ ili proizvoda od krzna).
Izazova u primeni novih propisa o označavanju životinjskih proizvoda u Švajcarskoj će svakako biti. Iz tog razloga vlasti su predvidele nadgledanje procesa tokom tranzicionog perioda u trajanju od dve godine.

Put ka potrošnji sa više etike
Švajcarski put ka transparentnosti prema potrošaču, kada su životinjski proizvodi u pitanju, sigurno nije savršen, ali je hrabar i inspirativan. Uvodeći obavezu objavljivanja skrivenih i potrošačima nepoznatih surovosti koje se sprovode nad životinjama vlasti će:
- Podržati češći izbor veganskih i plant based proizvoda za potrošače koji traže etičnije opcije
- Izvršiti pritisak na industrijske proizvođače životinjskih proizvoda da unaprede svoje postupanje prema životinjama ili da dođu u situaciju da potražnja za proizvodima počne da opada
- Omogućiti potrošačima da svesno biraju da novac troše na etički prihvatljivije proizvode.
Uvođenjem obaveze transparetnog označavanja životinjskih proizvoda koji uključuju bolne procedure prema životinjama, Švajcarska potvrđuje koliko vrednuje i prava potrošača i dostojanstvo i prava životinja. A ostale zemlje bi trebalo da se pripreme, jer jednom kada potrošači vide pravu istinu iza proizvoda na policama marketa, način gledanja na hranu i prakse na industrijskim farmama bi konačno mogao da se promeni.
Plantbased.rs Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.