
Ko su neustrašive Akašinge: Hrabre žene Afrike oružjem brane slonove od lovokradica
U trenutku kada se mnoge ključne afričke divlje životinjske vrste, uključujući i slonove, nalaze skoro na ivici istrebljenja, pojavila se nova moćna snaga u borbi protiv lovokradica. I verovali ili ne, ovu neobičnu jedinicu za borbu protiv opasnih i teško naoružanih lovokradica, osnovanu u Zimbabveu, čine isključivo – žene. Nazvane su „Akašinga“ (Akshinga), što na lokalnom jeziku znači – „hrabre“.
Osnivač i idejni tvorac ovog koncepta, Australijanac Damien Mander, osmislio je inovativan pristup očuvanju divljeg sveta ovog dela Afrike koji podrazumeva uključivanje lokalne zajednice, umesto prostog oružanog rata protiv lovokradica. Pripadnice Akašinga borbene jedinice ne samo što štite slonove, one kroz svoju zaradu vraćaju novac u siromašnu lokalnu sredinu, obezbeđujući i egzistenciju za svoje ugrožene porodice.
Žene su bolje zaštitnice životinja i borci protiv lovokradica
Damien Mander, australijski veteran i specijalac, osnovao je Internacionalnu Fondaciju protiv lovokradica 2009. godine, a 2017. je pokrenuo Akašinga koncept. Nazvao ga je jednim od „najefikasnijih modela zajedničke zaštite prirode“, jer aktivno uključuje i ojačava lokalnu zajednicu – kroz angažovanje žena. Objasnio je da je brzo uvideo da su žene bolje i odlučnije u odbrani divljih životinja, jer kao majke imaju prirodan instikt „zaštitnica“.
Poseban utisak ostavljaju ove reči kojima Mander dočekuje hrabre žene regrute kada dođu na obuku u kamp Akašingi:
„Danas smo ovde svi jednaki. Ako posedujete snagu i odlučnost - mi ćemo vas naučiti da se borite. Ovo je jedan od najopasnijih poslova na svetu. Neke od vas će poginuti radeći ovaj posao. Bićete suočene sa naoružanim muškarcima, koji će želeti da ubiju slonove i bilo koga ko pokuša u tome da ih spreči. A to ćete biti – vi.“
Pripadnice Akašingi su mlade afričke žene iz ruralnih sredina, navikle na težak život i rad kako bi prosto preživele i zaradile za osnovne stvari. Neke su doživele nasilje u porodici, mnoge su samohrane majke, a neke čak i udovice ubijenih lovokradica. Ne boje se da se izlože opasnosti zbog zaštite životinja, a kažu da „vole slonove kao da su njihova deca“.
Ove žene koje su nekada jedva preživljavale prodajući povrće, sada imaju fiksnu platu, grade kuće, školuju svoju decu, obnavljaju svoju zajednicu. Njihovi prihodi se vraćaju lokalnoj ekonomiji, a korupcija među rendžerkama nije ni jednom zabeležena u proteklih sedam godina.
Osnivač Akašingi kaže: „Počeli smo program sa 16 žena, a sada svaka mlada devojka u lokalnoj sredini želi da bude rendžerka.“
Biljna ishrana kao logična moralna posledica
Inače, Mandera smo već upoznali u poznatom dokumentarcu „The Game Changers“ iz 2018. godine, u kome je i naš Novak Đoković bio jedan od mnogih producenata, uz Džejmsa Kamerona. Tada je Mander objasnio zašto je prestao da jede meso ubrzo nakon dolaska u Afriku da obučava borce protiv lovokradica. Naime, vrlo brzo je shvatio da je to jedini ispravan put – „Kako možemo štititi jedne životinje, a ubijati druge?“, zapitao se.
I većina njegovih neustrašivih sledbenica – Akašinga rendžerki, takođe su prihvatile plant based način ishrane. U lokalnoj zajednici su čak pokrenule vege-kuhinju u kojoj koriste afričke biljne namirnice. Cilj im je da pokažu da biljna ishrana itekako može biti dostupna i održiva u Africi.
Osnažene žene – ključ su pravednije i uspešnije zajednice
Koncept Akashinga je mnogo više od borbe protiv lovokradica. To je pokret koji pokazuje da empatija i hrabrost idu zajedno. Njihova priča svedoči da do istinske promene može doći kada se zdušno ujedine ljudsko saosećanje, lokalna akcija i etički izbori. Vrlo važna pouka je i da osnaživanje žena očigledno vodi ka stabilnijim i pravednijim zajednicama.
U vremenu kada se svet suočava sa ekološkom i moralnom krizom, neočekivana inspiracija nam stiže od ovih neustrašivih heroina. Možda ne nosimo uniforme kao one, ali svaki put kada biramo saosećanje umesto nasilja, pridružujemo se njihovoj borbi.
U produkcijii National Geographic-a snimljen je prelep kratak dokumentarni film o hrabrim pripadnicama Akašingi. Naša iskrena preporuka je da obavezno pogledate ovu inspirativnu i dirljivu priču:
Plantbased.rs Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.