Biljke u službi oralne higijene: Upoznajte prirodne saveznike zdravih zuba

   
Čitanje: oko 4 min.
  • 0

Zdravlje zuba ne počinje i ne završava samo sa četkicom i pastom. Iako su svakodnevna higijena i redovni pregledi kod stomatologa neizostavni, priroda nam takođe pruža niz biljnih saveznika koji mogu doprineti boljoj zaštiti usne duplje. Neke od tih biljaka možda već imate u svojoj kuhinji ili čajnoj polici, a njihova moć da očiste, osveže i zaštite - itekako je vredna pažnje.

Savremeni pristupi često kombinuju najbolje iz nauke i prirode, a biljni svet nudi nežne, ali delotvorne načine za prevenciju problema poput upala desni, neprijatnog zadaha ili stvaranja naslaga. Iako biljna rešenja ne mogu da zamene osnovnu oralnu higijenu, mogu je značajno dopuniti - kao dodatni sloj nege koji često zaboravljamo.

Položaj biljaka u nezi usne duplje

U mnogim delovima sveta, određene biljke se tradicionalno koriste kao prirodne "četkice za zube" - žvakanjem grančica pojedinih biljaka postiže se ne samo mehaničko čišćenje zuba i masaža desni, već i antibakterijsko dejstvo zahvaljujući aktivnim supstancama koje se nalaze u biljnom materijalu. Istraživanja pokazuju da brojne biljke imaju antimikrobna svojstva koja pomažu u suzbijanju mikroorganizama prisutnih u ustima, iako se efikasnost razlikuje od vrste do vrste. Za razliku od uobičajenih pasti za zube, ove biljke često kombinuju prirodnu dezinfekciju sa blagim, ali efikasnim čišćenjem.

Mirror toothbrushing pranje zuba zubi jutro pasta četkica za zube Foto: Shutterstock

Zahvaljujući bogatstvu korisnih jedinjenja, mnoge biljke se danas koriste i u proizvodnji prirodnih pasti za zube. Na primer, propolis - smolasta materija koju pčele proizvode iz biljaka i koja je bogata flavonoidima, poznata je po svojim antibakterijskim i protivupalnim svojstvima. Takođe, etarska ulja iz biljaka poput eukaliptusa, čajevca, karanfilića, cimeta i komorača sve se češće nalaze u savremenim pastama, jer pokazuju pozitivan uticaj na zdravlje desni i svežinu daha.

U tradicionalnim praksama širom sveta koriste se različiti delovi biljaka - od korena i kore, preko stabljika i listova, pa sve do semena i biljnih infuzija - za negu zuba i desni.

Moćni saveznici u higijeni zuba i usne duplje

  • Majčina dušica

    Majčina dušica je cenjena zbog svojih snažnih antimikrobnih svojstava. Sadrži timol - sastojak koji se često nalazi u prirodnim pastama za zube i tečnostima za ispiranje usta. Timol pomaže u borbi protiv bakterija koje uzrokuju karijes i upale desni, a uz to i osvežava dah.

    Može se koristiti kao čaj, dodatak jelima ili kao blaga tinktura za ispiranje usta (razblažena, naravno). Ipak, iako korisna, majčina dušica nije zamena za četkicu i konac - već njihov biljni saveznik.

  • Ehinacea 

    Ehinacea, biljka poreklom iz Severne Amerike, od davnina se koristi za jačanje imuniteta, ali i zdravlje desni. Deluje protivupalno i antibakterijski, pa može pomoći u prevenciji infekcija u usnoj duplji i ublažavanju simptoma upale desni.

    Ako se koristi redovno, može dodatno ojačati prirodnu odbranu organizma - uključujući i onu u usnoj šupljini.

Ehinaceja Foto: Pixabay
  • Zeleni čaj

    Zeleni čaj je bogat katehinima - antioksidansima koji deluju protiv upala i bakterija u ustima. Istraživanja pokazuju da redovno konzumiranje zelenog čaja može smanjiti rizik od karijesa, parodontoze i neprijatnog zadaha.

    Prirodni fluor iz zelenog čaja dodatno jača gleđ i pruža zaštitu zubima. Jedina zamerka? Tani­ni mogu uticati na boju zuba, pa je preporuka isprati zube vodom nakon šolje zelenog čaja.

  • Tulsi 

    Sveti bosiljak, poznat i kao tulsi, cenjen je u indijskoj tradiciji zbog svojih snažnih antibakterijskih svojstava. Može pomoći u prevenciji bolesti desni, neprijatnog zadaha i stvaranja naslaga na zubima. Suvi listići se mogu usitniti i koristiti za pranje zuba, ili se mogu žvakati sveži listovi i praviti biljna vodica za ispiranje usta.

  • Sladić

    Sladić sadrži glicirizin, jedinjenje koje deluje antibakterijski, antivirusno i antigljivično. Osim što štiti od karijesa i upala, pomaže i kod ranica u ustima. Može se koristiti u obliku praha za laganu masažu zuba i desni, ili se jednostavno može žvakati koren sladića.

  • Kurkuma

    Kurkuma sadrži kurkumin, koji deluje protivupalno, antibakterijski i antioksidativno. Takođe je bogata vitaminom C, kalcijumom, magnezijumom i selenom - važnim mineralima za remineralizaciju zuba. Neki preporučuju žvakanje svežeg korena 2-5 minuta, ali možda lakše dodati je u prirodnu pastu ili vodicu za usta.

Kurkuma, začini Foto:Pixabay

Dodatne ideje:

  • Ulje eukaliptusa - cineol u ovom ulju ubija bakterije, osvežava dah i jača desni.
  • Ulje čajevca - snažno antimikrobno dejstvo korisno kod infekcija desni i neprijatnog zadaha.
  • Slana vodica - klasično i efikasno (kašičica soli u pola čaše tople vode odlična je za ispiranje i dezinfekciju).

Biljke poput majčine dušice, ehinacee i zelenog čaja mogu biti više od začina i toplih napitaka - one su tihi čuvari našeg oralnog zdravlja. U kombinaciji sa redovnom negom, mogu pomoći u očuvanju desni, zuba i svežeg daha. Kao i kod svake prirodne prakse, važno je pristupiti sa merom i znanjem, jer kad spojimo ono što znamo sa onim što priroda nudi, dobijamo najbolju negu iz oba sveta.

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Plantbased.rs Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari