Morska mahovina osvojila svet: Da li je ova superhrana iz mora zaista vredna pažnje?
Poznata i kao irska mahovina ili Chondrus crispus, morska mahovina doživela je svojih "pet minuta slave" na društvenim mrežama. Od poznatih ličnosti do Tiktok influensera, svi su je hvalili - navodno poboljšava varenje, čini kožu blistavijom i ima brojne druge benefite. Industrija morske mahovine procenjena je na čak 2,18 milijardi dolara u 2024. godini, a očekuje se da do 2030. poraste na 2,60 milijardi, prema podacima Virtue Market Research.
Šta je morska mahovina i koja je njena upotreba?
Morska mahovina je vrsta alge koja prirodno raste duž Atlanske obale Evrope, Severne Amerike i Britanskih ostrva. Prirodno je bogat izvor nutrijenata i već vekovima se koristi u kulinarstvu, kozmetici i tradicionalnoj medicini. Najčešće se koristi za izdvajanje karagenana - biljnog zgušnjivača koji se nalazi u brojnim veganskim proizvodima. Karagenan se koristi u biljnim mlečnim napicima, pudinzima, pa čak i u pastama za zube i dečijoj hrani.
Osim karagenana, morska mahovina je prepoznatljiva i po svom gelu, koji se dobija blendanjem natopljenih algi sa vodom. Ovaj gel ima teksturu sličnu aloji i često se koristi kao dodatak smutijima, supama ili uzima kašičicom kao prirodni suplement. Po ukusu podseća na morske plodove, a bogata je mineralima poput joda, kalijuma, kalcijuma, kao i vitaminima i proteinima.
Istorijska upotreba mahovine
Irska mahovina se koristi već stotinama godina. Njena prepoznatljiva crvena boja verovatno je podstakla rane stanovnike obala da je isprobaju kao hranu i za druge namene. Kao i mnoge druge morske alge koje rastu u plimnoj zoni, irska mahovina je često služila kao dodatak ishrani za stoku - konje, goveda, svinje i druge domaće životinje. U Irskoj, gde je mahovina posebno rasprostranjena, ljudi su joj pronašli brojne namene - koristili su je čak i za punjenje dušeka i zgušnjavanje mastila za štampu.
Pored praktičnih namena, irska mahovina je dugo bila cenjena zbog svojih lekovitih svojstava. Već tokom 1800-ih postojala je razvijena industrija irske mahovine u Britanskim ostrvima, što potvrđuju reklamni oglasi iz tog perioda.
Potencijalne zdravstvene koristi
Morska mahovina je postala planetarno popularna nakon što je Kim Kardašijan podelila recept za svoj “sea moss smoothie”. Ali da li su sve te tvrdnje naučno utemeljene?
Naime, morska mahovina je prava mala riznica hranljivih materija. U obliku gela često se dodaje u smutije ili koristi kao dodatak ishrani, a može biti i aromatizovana - recimo u varijanti sa ukusom manga.
Sadrži brojne vitamine i minerale, među kojima su:
- Vitamin B12 - važan za nervni sistem i proizvodnju crvenih krvnih zrnaca.
- Omega-3 masne kiseline - podržavaju zdravlje srca i mozga.
- Jod - ključan za rad štitne žlezde.
- Cink i bakar - jačaju imunitet i deluju antioksidativno.
- Gvožđe, kalcijum i magnezijum - doprinose zdravlju kostiju i krvi.
- Vitamin C i kalijum - čuvaju imunitet i ravnotežu elektrolita.
Ostali potencijalni benefiti
- Moguće usporavanje Parkinsonove bolesti
Preliminarne studije na crvima pokazuju da ekstrakt morske mahovine može ublažiti ukočenost i usporenost pokreta. Iako ovo obećava, još uvek nema dovoljno istraživanja na ljudima da bi se potvrdila slična dejstva.
- Podrška imunitetu
Neka rana istraživanja sugerišu da morska mahovina može pomoći organizmu u borbi protiv salmonele. Međutim, ova istraživanja su ograničena i nisu sprovedena na ljudima.
- Zdravlje štitne žlezde
Zahvaljujući visokom sadržaju joda, morska mahovina može biti korisna za osobe sa hipotireozom. Ipak, važno je ne unositi je u prevelikim količinama i prethodno se posavetovati s lekarom, naročito ako već koristite terapiju za štitnu žlezdu.
Održiva zamena za ribu
Za razliku od komercijalnog ribolova, berba morskih algi je daleko blaža prema planeti. Kada se sakuplja na održiv način, morska mahovina ne narušava prirodne ekosisteme i ne ugrožava živu faunu okeana. S druge strane, ribolov ubije više životinja godišnje nego bilo koja druga grana industrije hrane. Ribe su inteligentna, osećajna bića - naučno je dokazano da osećaju bol, pamte obrasce ponašanja i čak uče jedne od drugih. Pored toga, na hiljade delfina, kornjača i kitova godišnje strada u mrežama kao “slučajni ulov”.
Morska mahovina nudi morski duh bez morske patnje. Ova biljka ne samo da obogaćuje naš jelovnik, već doprinosi očuvanju okeana i poštovanju života pod morem.