Milijarder, biohaker i vegan: Priča o čoveku koji ''stari unazad''

   
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Brajan Džonson je američki preduzetnik i inovator koji je postao poznat ne samo zbog svog bogatstva, već i zbog neobičnog životnog eksperimenta kojim je izazvao granice nauke o starenju. Kao osnivač uspešnih kompanija poput Braintree i Kernel, Džonson je svoje bogatstvo usmerio ka istraživanju dugovečnosti, posvećujući poslednje godine života pokušaju da se "preokrene" proces starenja. Njegova ambicija da živi preko 200 godina nije samo san - ona je postala realnost kroz rigorozan režim ishrane, medicinskih tretmana i tehnologije koju je razvio uz pomoć tima stručnjaka iz različitih oblasti.

Brajan Džonson i biljna ishrana

Džonson je otac troje dece i stekao je bogatstvo putem online platforme za plaćanje, Braintree, koja je 2012. godine kupila svog konkurenta Venmo, a godinu dana kasnije ceo entitet je preuzet od strane PayPala za 800 miliona dolara. Ipak, Džonson je priznao da je dugo vremena prekomerno jeo, pio previše i patio od duboke depresije pre nego što je započeo svoju potragu za dugovečnošću. Njegov sadašnji, rigorozni režim uključuje buđenje u 4:30 ujutru, obrok do 11 sati ujutru i odlazak u krevet do 8:30 uveče.

Džonson jede dva obroka na bazi celovitih biljnih namirnica: super-zelenilo koje uključuje kuvani brokoli, karfiol, pečurke i beli luk, te puding od orašastih plodova sa čija semenkama, makadamijima i bobičastim voćem. On svakodnevno uzima više od 100 pilula, koristi tretmane za kožu, terapiju crvenim svetlom, a njegova telesna mast je manja od 7%. Takođe, prestao je da pije alkohol i ne izlazi uveče.

Ovaj rigorozni režim doveo je do toga da Džonson tvrdi da je "preokrenuo" svoje biološko godine, sa srcem nekog 10 godina mlađeg i plućnim kapacitetom osobe od 18 godina.

Vegan - stil života

Džonson, stručnjak za dugovečnost, podelio je na društvenim mrežama video u kojem opisuje trenutak kada je "pukao" i prešao na ishranu zasnovanu na biljkama.

U tom video snimku, Džonson je ispričao kako je celo svoje detinjstvo i odrasli život lovio životinje, sve dok nije došao do ključnog trenutka koji je promenio njegov pogled na ishranu. "Bio je jedan trenutak koji se posebno izdvojio, kada sam išao u lov na jelena i pucao u njega,” objasnio je Džonson. “Prišao sam mu nakon što sam ga pogodio… video sam ovo veličanstveno biće kako diše, i jednostavno sam se slomio. Bio sam odgovoran za oduzimanje njegovog života… Pukao sam.", rekao je Džonson.

Džonson je osnivač biotehničke kompanije Blueprint koja zvanično ne propisuje veganizam, već se često dozvoljavaju male količine životinjskih proteina ili dodataka životinjskog porekla. Ipak, Džonson ističe da on sam striktno prati biljnu ishranu.

‘’Postao sam vegan jer verujem - ili se nadam - da kako inteligencija napreduje u ovom delu univerzuma, sa njom će doći i saosećanje. Znam, ako neko jede meso, to je u redu, neka radi šta želi. Za mene je to stvarno došlo do srži,” nastavio je Džonson. “Želim samo da napomenem da pokušavam da unesem saosećanje u svoj život koliko god mogu."

Nemoj umreti: Netflix prikazuje dokumentarac o milijarderu i biohakeru

Milijarder koji živi na biljnoj ishrani, glavni je lik u novom Netflix-ovom dokumentarcu pod nazivom Don’t Die: The Man Who Wants to Live Forever, koji prati njegove pokušaje da živi duže od 200 godina.

Džonson, koji godišnje troši 2 miliona dolara na svoje napore u vezi sa dugovečnošću, otvoreno deli svoje prakse putem svoje Blueprint kompanije, nudeći medicinske testove, suplemente, planove za vežbanje i recepte.

Prema Netflix-u, dokumentarac se bavi i "većim pitanjima o našem strahu od smrtnosti i dugim shvatanjima o starenju". Dugovečnost i starenje postali su popularne teme u poslednjim godinama, a mnoge studije povezuju biljnu ishranu sa nižim stopama smrtnosti.

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Plantbased.rs Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari