Zovu je slatki koren s razlogom: 50 puta slađa od šećera i moćna u lečenju brojnih tegoba

Foto: Shutterstock

Sladić, u narodu poznat kao slatki koren, vekovima se koristi kao prirodni lek za brojne zdravstvene tegobe, a danas je poznat i po upotrebi kao zaslađivač u slatkišima, pićima i lekovima. Ova žbunasta biljka, prepoznatljiva po svojim ljubičastim grozdastim cvetovima, poreklom je iz južnih krajeva Evrope, ali se danas uzgaja širom sveta, naročito u Aziji. U kineskoj tradicionalnoj medicini koristi se više od 2000 godina i smatra se jednim od najvažnijih lekovitih biljaka.

Bogati sastav, osnova lekovitosti

Lekoviti deo biljke je njen drvenasti koren, izuzetno prijatnog mirisa i izvanredno slatkog ukusa. Glavni „krivac” za tu slatkoću je glicirizinska kiselina - jedinjenje koje je čak 50 puta slađe od saharoze.

Sladić sadrži preko 150 bioaktivnih jedinjenja, među kojima su glicirizin, flavonoidi, kumarini, tanini, skrob, masti, etarska ulja (bogata anetolom i geraniolom), vitamini, aminokiseline i glukuronska kiselina. Ovakav sastav mu daje širok spektar delovanja na organizam.

Potencijalni blagotvorni efekti na zdravlje

  • Olakšava stomačne tegobe i čireve

    Koren sladića povećava proizvodnju zaštitne sluzi u želucu, što može pomoći u lečenju i prevenciji želudačnih i crevnih čireva. Takođe može smanjiti nivo gastrina - hormona koji stimuliše lučenje želudačne kiseline.

  • Smanjuje simptome gorušice i refluksa

    Ekstrakt sladića može pomoći osobama sa gastroezofagealnom refluksnom bolešću (GERB). Studije su pokazale da je redovno uzimanje sladića efikasnije od klasičnih antacida u ublažavanju simptoma poput gorušice i lošeg varenja.

  • Može pomoći kod kožnih problema

    Istraživanja sugerišu da sladić može pomoći u ublažavanju simptoma akni, ekcema i sličnih stanja kože. Jedna studija je pokazala da krema sa sladićem ima efikasnost sličnu hidrokortizonskoj masti u tretmanu ekcema.

  • Antikancerogeni potencijal

    U laboratorijskim i životinjskim studijama, sladić je pokazao sposobnost da uspori rast ćelija raka kože, dojke, debelog creva i želuca. Glicirizin može podstaći apoptozu (programiranu smrt) ćelija raka, ali su potrebna dodatna istraživanja na ljudima.

  • Podrška hormonalnom balansu i protiv opadanja kose

    Osim što jača imunitet i pozitivno deluje na raspoloženje, sladić može pomoći i u regulaciji hormona. Pomaže u balansiranju nivoa estrogena i usporava pretvaranje testosterona u njegovu aktivniju formu (dihidrotestosteron), što ga čini korisnim kod problema s uvećanjem prostate i gubitkom kose kod muškaraca.

  • Podrška respiratornom sistemu

    Zahvaljujući antiinflamatornom dejstvu, ekstrakt sladića može pomoći kod astme i infekcija gornjih disajnih puteva, uključujući streptokokno grlo.

  • Zdravlje usne duplje

    Sladić može doprineti prevenciji karijesa i pomoći u lečenju afti, oralne kandidijaze, upale desni i drugih problema usne duplje.

Ostale moguće koristi

  • Snižavanje šećera u krvi
  • Ublažavanje simptoma menopauze
  • Podrška mršavljenju
  • Pomoć u lečenju hepatitisa C

Ipak, za ove tvrdnje su potrebna dodatna klinička ispitivanja.

Upozorenja i ograničenja u upotrebi

Uprkos brojnim benefitima, sa upotrebom sladića treba biti oprezan. Njegova prekomerna ili dugotrajna konzumacija može izazvati zadržavanje natrijuma i vode, gubitak kalijuma, povišen krvni pritisak, glavobolje i otoke. Osobe koje koriste kardiotonične lekove, kortikosteroide, diuretike ili imaju probleme sa bubrezima, cirozom jetre ili sniženim nivoom kalijuma u krvi ne bi trebalo da koriste sladić bez konsultacije s lekarom.

Evropska medicinska agencija preporučuje da se čaj ili preparati od sladića ne koriste duže od 4 do 6 nedelja u kontinuitetu. Tokom tog perioda savetuje se smanjenje unosa soli i povećanje konzumacije hrane bogate kalijumom, poput zelenog lisnatog povrća i sušenih kajsija.

Preporučena doza i oblici

Ne postoji zvanična preporučena dnevna doza sladića, jer zavisi od oblika (čaj, kapsule, ekstrakti) i svrhe upotrebe. Sladić se može naći kao:

  • Sušeni koren (za čajeve)
  • Tinkture i tečni ekstrakti
  • Tablete i kapsule
  • Kreme za lokalnu upotrebu
  • Slatkiši i napici (proveriti da li sadrže pravi sladić ili samo aromu).

Sladić je zaista zasluženo stekao reputaciju „kralja lekovitih biljaka“. Njegov bogat hemijski sastav i širok spektar delovanja čine ga neprocenjivim saveznikom u očuvanju zdravlja.Umerene količine u ishrani mogu doneti koristi, posebno za varenje, kožu i infekcije. Ipak, pre nego što ga uvrstite kao dodatak ishrani ili lekoviti tretman, važno je da se posavetujete sa lekarom – posebno ako uzimate lekove ili imate hronične zdravstvene probleme.