Gurmanska sarma na veganski način: Savršen dimljeni ukus bez trunke suvog mesa
Naravno da ne možemo da zamislimo zimske praznike i slave, pa ni Božić bez sarme. Dok je moja porodica konzumirala meso, pravila sam tradicionalnu verziju sa mlevenim i suvim mesom ili slaninom. Sećam se ove sarme kao prilično teškog jela (za stomak) sa nezgodnim efektom konstante žeđi satima nakon obroka. To i nije iznenađujuće s obzirom na veliku količinu soli u suvom mesu i kiselom kupusu (čak i ako se ispere). A onda, tu je i masnoća koja se otopi sa mesa… Sve u svemu, iako smo uvek voleli sarmu, smatrali smo je teškim obrokom i jeli možda 2 puta godišnje. Kada smo prešli na plant based (biljnu) ishranu, prvo sam se pozabavila time kako da neka najčešća i omiljena jela „veganizujem!, a među njima i sarmu.
„Veganizovanje“ jela je zapravo priprema tradicionalno mesnih jela na veganski način i iz ličnog iskustva mogu da kažem da je skoro svako jelo moguće „veganizovati“. „Skoro svako“ isključivo stavljam da se ogradim, jer možda postoji neko jelo koje ne može da se adaptira u vegansku verziju (ili izmašta u našoj kulinarskoj mašti), ali ja na takvo još nisam naišla. Kada sam prvi put spremala posnu i vegansku sarmu stvarno nisam znala šta da očekujem, ali me je rezultat zaista prijatno iznenadio. Ne samo da je ukus sjajan i da se jelo u svakom pogledu vrlo malo razlikuje od mesne verzije, već dobijamo i znatno sadržajnije i zdravije jelo od originala. I što je najvažnije, veganska i posna sarma je i mnogo laganije jelo od mesne verzije, pa je možete sa uživanjem konzumirati bez ograničenja i onog neprijatnog osećaja težine u stomaku.
Ideja za „veganizovanje“ sarme je sledeća – treba napraviti fil od sastojaka koji će mu dati mesnati ili „umami“ šmek, u njega dodati i neki biljni izvor proteina umesto mesa i zaokružiti sve začinima tako da ukupno jelo na kraju dobije onaj neodoljivi dimljeni ukus. Neki od najboljih izvora umamija u veganskoj kuhinji su pečurke, soja sos i pasta od paradajza, što će nam biti osnova ukusa fila za sarmu. Osim toga, u njega ćemo dodati i izrendan dimljeni tofu, mlevene orahe, dimljenu slatku papriku, ali i tucanu papriku za pikantan ukus. Jedini izvor masnože u ovoj veganskoj sarmi biće maslinovo ulje na kome ćemo prodinstati povrće i druge sastojke za fil.
Na kraju važno je napomenuti i da je veganska i posna sarma, kao i mesna verzija, najbolja kada se dugo kuva na laganoj vatri. Lično koristim divnu spravu pod nazivom „slow cooker“ u kojoj se jelo kuva na jako slaboj vatri 10-12 sati tokom noći. Ništa lepše nego kad vas ujutru sačeka gotov i vruć ručak za naredna dva dana!
Za posnu (vegansku) sarmu potrebno je:
- Crni luk 1 veća glavica
- Beli luk 3-4 čena
- Šargarepa 1 veća (oko 200 g)
- Pečurke (šampinjoni) 200 g
- Pasta od paradajza iz tube 2-3 kašike
- Soja sos 3-4 kašike
- Začini: biber (po ukusu), kumin 1/2 kašičice, majčina dušica 1 kašičica, aleva paprika 2 kašičice, dimljena paprika 3 kašičice, tucana ljuta paprika (količina po vašem ukusu)
- Orasi (mleveni) 75-100 g (opciono, možete i preskočitit, ali su sjajan dodatak sarmi ukoliko ih imate)
- Dimljeni tofu 200 g
- Maslinovo ulje 4-5 kašika
- Pirinač 300 g (beli pirinač dugog ili oblog zrna po izboru)
- 1 velika glavica kiselog kupusa
- So (ne preterujte sa soljenjem fila, jer je kupus dosta slan)
Postupak:
- Iseckati sitno crni i beli luk, a šargarepu očistiti i narendati. Šampinjone oprati i naseckati što sitnije;
- Zagrejati u šerpi maslinovo ulje, pa na njemu propržiti crni luk uz stalno mešanje. Posle nekoliko minuta dodati biber, majčinu dušicu i kumin, a zatim i naseckan beli luk, pa sve zajedno još malo propržiti;
- Sada se dodaju sitno seckane pečurke i soja sos, pa se i to kratko proprži. Na kraju se doda pasta od paradajza i rendana šargarepa i sve se zajedno dinsta još nekoliko minuta da se ukusi povežu i svo povrće omekša;
- Na kraju se doda opran i oceđen pirinač, pa se kratko promeša na vatri, a zatim se u fil dodaju i obe vrste paprike (slatka i dimljena) i malo soli (ne preterujte zbog soli u kupusu);
- Dinstati oko 5 minuta pirinač sa povrćem dolivajući povremeno po malo vode, da bi se pirinač povezao sa svim sastojcima i dobio malo na volumenu (ali ne previše, ne želimo da se pirinač u ovoj fazi skuva);
- Fil za sarmu skloniti sa vatre i u njega umešati izrendani dimljeni tofu i mlevene orahe. Kada se malo prohladi, fil je spreman za punjenje sarmi;
- Listove filovati jedan po jedan (veće listove preseći na pola, pa svaku polovinu filovati zasebno), rolati i slagati u dublju šerpu (ili posudu „slow cooker-a“, ako imate). Kada utrošite fil, preostali neiskorišćen kupus (ako ga ima) naseckajte i pospite odozgo preko sarmi. Nalijte u šerpu vodu da prekrije sarme i stavite jelo da se kuva na tihoj vatri bar 3 sata (po mogućnosti i duže).
Od ove količine sastojaka dobije se 30-ak sarmi. Kako je ukus zaista neodoljiv, preporučujem da se malo našalite sa svojim gostima ili ukućanima, ako napravite ovo savršenstvo, tako što im nećete napomenuti da je u pitanju posna, odnosno veganska sarma. Pustite ih da mljackaju i uživaju, a tajnu im možete otkriti kasnije.
Plantbased.rs Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.