• 0
 ≫ 

Plant based (veganska) ishrana je skupa – istina ili zabluda?

 ≫ 

Široko je rasprostranjeno verovanje da je zdrava ishrana, a naročito plant based ishrana skupa. Da li je ovo tačno, ili nam je to možda izgovor da ne preduzmemo ništa na unapređenju svojih navika u ishrani? Čak su se i naučnici bacili na računanje da pronađu koja ishrana je najjeftinija

  • 0
holistički pristup mršavljenju Foto: Shutterstock

Jedan od najčešćih izgovora koje čujemo od ljudi koji oklevaju da počnu da se hrane zdravo je: „Sve ja to znam, ali to je previše skupo i nije pristupačno običnom čoveku koji nema visoka primanja.“

Tom popularnom verovanju da je zdrava ishrana skupa doprinose i mnogobrojne objave sa interneta i društvenih mreža, gde razne popularne glumice, pevačice i influenserke iz svojih blistavo belih kuhinja objašnjavaju kako prave svoje čudotvorne jutarnje smutije. Gomila egzotičnih sastojaka, koji se kod nas teško mogu i naći i to po visokoj ceni, čine da običan čovek zaključi da je taj „zdravi stil života“ rezervisan samo za privilegovane.

 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 A post shared by Anna Lindberg | FOOD | FUN (@memysmoothiesandlife)

Ljudska priroda je takva da nerado i teško uvodimo promene u svoj stil života i dnevnu rutinu, a naročito ako one zahtevaju značajan trud, pa smo skloni da pronalazimo niz izgovora da ne uradimo ništa. Sa druge strane, svesni smo i da sve što vredi ne pada sa neba i da se za vredne i važne stvari u životu vredi potruditi.

Pare ili zdravlje, odlučite sami...

Dobar savet zlata vredi, a meni se dopao jedan koji je nedavno izrekao jedan poznati američki lekar. Na opasku svog pacijenta da su zdrava ishrana i navike koje mu je preporučio skupi, on mu je odgovorio: “Ako mislite da je zdravlje skupo, probajte bolest, pa uporedite.“

Istina, niko od nas ne doživljava ulaganje u zdravu ishranu i navike kao investiciju u svoje zdravlje, a samim tim sprečavanje bolesti i svih troškova i nedaća koje nam one mogu doneti u budućnosti.

stariji ljubavni bračni par, seniori, penzioneri, osmeh, zubi, zdravlje Foto: Shutterstock

Nažalost, način naša psiha nas čini sklonim ovakvom rezonovanju. Postoji, naime, nešto što se zove „present bias“ ili preferiranje ispunjenja trenutnih potreba u odnosu na buduće ciljeve. To je ono što čini da kada imamo izbor između dobitka sada ili u budućnosti, skoro uvek dajemo prednost zadovoljenju trenutnih želja i potreba.

Šta je istina – da li je biljna ishrana skupa ili ne?

Suprotno raširenom ubeđenju, veganska ishrana nije skupa. Ono što unosi zabunu među potrošače su industrijski plant based proizvodi u supermarketima, koji mogu biti vrlo skupi (veganski burgeri, sirevi, biljna mleka).

Međutim, zdrava plant based ishrana, koja podrazumeva konzumiranje neprerađenih biljnih namirnica, najčešće nije skupa. Svi znamo da namirnice poput pasulja, sočiva, pirinča, ovsenih pahuljica, semenki i sezonskog voća i povrća mogu biti vrlo pristupačne i čak nam uštedeti novac, ako njima zamenimo sveže meso ili prerađevine.

hrana, kupovina Foto: Freepik

Razne vrste modernih i skupih „supernamirnica“ uopšte nisu neophodan deo zdrave ishrane, već marketinški projekat namenjen generisanju što većeg profita. Ne opterećujte se time da morate da jedete kinou, asai bobice ili avokado. Postoji pregršt drugih zdravih biljnih namirnica koje su mnogo ekonomičnije.

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 A post shared by Dr. Fuhrman, expert on nutrition and natural healing (@joelfuhrmanmd)

Jedna studija sa Oksford-a se pre 3 godine pozabavila upoređivanjem i analizom troškova kupovine namirnica za čak 7 različitih vrsta ishrane, a sve to u 150 zemalja sveta (uglavnom onih bogatijih). Došli su do sledećih zaključaka:

  • Veganska ishrana se pokazala najekonomičnijom, smanjujući nedeljne troškove namirnica za trećinu
  • Vegetarijanska ishrana se našla na 2. mestu
  • Čak i fleksitarijanska ishrana (sa malim količinama mesa i mlečnih proizvoda) je takođe donela uštedu budžetu za namirnice od 14%
  • Nasuprot njima, peskaterijanska ishrana (riba umesto mesa) se pokazala čak i malo skupljom od regularne mešovite ishrane

Kada naučnici daju razne preporuke o zdravoj ishrani, često su izloženi kritici da to što promivišu nije finansijski pristupačno većini ljudi. Međutim, ovoga puta to nije bio slučaj. Ova studija je demonstrirala da je ishrana, koju nauka preporučuje kao jednu od najboljih za ljude sa stanovišta zdravlja i dugovečnosti, ali i za planetu, istovremeno najbolja i za naše novčanike.

 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 A post shared by Forks Over Knives (@forksoverknives)

Kako da dodatno uštedite na plant based ishrani

  • Kupujte suve namirnice u rinfuzi ili na veća pakovanja: pasulj, sočivo, leblebije, razne vrste integralnog brašna, orašaste plodove i semenke
  • Pri kupovini dajte prednost sezonskom voću i povrću, jer je obično najpovoljnije, kao i onim vrstama koje se sporije propadaju u frižideru, pa je manja šansa da ćete nešto baciti
  • Pregledajte frižidere sa zamrznutim povrćem i voćem, jer ćete tu često naći jeftinije opcije u odnosu na sveže varijante, a podjednako je zdravo
  • Homemade namazi, domaća granola, integralni krekeri, energetske slatke kuglice – jednostavni su za pripremu, a odličan su način da uštedite tako što nećete kupovati mnogo skuplje kupovne varijante istih
  • Kada kuvate, kuvajte na više i za nekoliko dana, sa sastojcima koje možete upotrebiti na više načina (jednom skuvan pasulj možete dodati u burito, sutradan od njega napraviti salatu, a prekosutra ga iskoristiti kao osnovu za homemade veganski burger)
  • Idite u nabavku sa orijentacionim planom šta ćete spremati narednih dana da ne biste nepotrebno potrošili novac na gomilu stvari koje vam nisu neophodne

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Plantbased.rs Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari