Mogu li deca rasti zdravo na biljnoj ishrani? Nauka kaže DA, ali uz određene uslove

M. M.

Foto: Shutterstock/Yuganov Konstantin

U vremenu kada se sve više roditelja odlučuje za održiviji i etičniji način ishrane, postavlja se važno pitanje: da li je veganska ishrana bezbedna za decu? Iako je interesovanje u porastu, mnogi i dalje izražavaju zabrinutost zbog mogućih nutritivnih nedostataka. Međutim, nova sveobuhvatna analiza objavljena u stručnom časopisu Nutrition Reviews, pokazuje da veganska ishrana može potpuno podržati zdrav rast i razvoj dece pod jednim uslovom - mora biti pažljivo isplanirana i uz stručni nadzor.

Foto: Shutterstock

Dobro isplanirana veganska ishrana podržava zdrav rast

Analiza 27 relevantnih studija pokazala je da veganska ishrana, kada se pravilno sprovede i dopuni neophodnim nutrijentima, može obezbediti sve što je detetu potrebno za normalan rast i razvoj. Autori naglašavaju da ključnu ulogu imaju edukacija, redovno praćenje rasta i saveti pedijatra ili nutricioniste, kako bi se izbegle potencijalne nutritivne praznine.

Gde vrebaju opasnosti?

Najčešći izazovi kod dece na biljnoj ishrani vezani su za unos vitamina B12, D, gvožđa, kalcijuma, joda i omega-3 masnih kiselina. Na primer, manjak vitamina B12, ujedno i najvažnijeg suplementa, može izazvati ozbiljne neurološke probleme, ali se lako sprečava suplementima ili obogaćenom biljnom hranom.

Isto važi i za vitamin D, ključan za razvoj kostiju, posebno u najranijim godinama života.

Gvožđe iz biljnih izvora slabije se apsorbuje u organizmu, pa je važno kombinovati ga sa namirnicama bogatim vitaminom C. Kalcijum, koji može biti oskudan u veganskoj ishrani, može se nadoknaditi lisnatim povrćem, tofuom, bademima i biljnim napicima koji su obogaćeni ovim mineralom.

Rast, težina i krvna slika 

Zanimljivo je da su deca koja se hrane biljnom ishranom pokazala slične rezultate u visini, težini i indeksu telesne mase kao njihovi vršnjaci koji jedu meso i mlečne proizvode. Štaviše, veganska deca imaju niže nivoe ukupnog, "lošeg" i "dobrog" holesterola, što ukazuje na povoljniji kardiovaskularni profil i manji rizik od gojaznosti.

Značaj stručnog vođenja i edukacije

Uprkos pozitivnim rezultatima, autori ukazuju na to da mnogi pedijatri i drugi zdravstveni radnici nisu dovoljno edukovani kada je u pitanju veganska ishrana kod dece. Kako ističe dr Širin Kasam, hematološkinja i osnivačica organizacije Plant-Based Health Professionals UK, većina edukacije u medicini još uvek se bazira na tradicionalnoj, mešovitoj ishrani.

To stvara jaz između naučnih saznanja i saveta koje roditelji dobijaju u ordinacijama. Ipak, kako sve više roditelja bira biljnu ishranu iz zdravstvenih, etičkih i ekoloških razloga, važno je da zdravstveni sistem odgovori na ovu promenu.

Generacija Alfa 

Najmlađa generacija, poznata kao Gen Alfa, već pokazuje snažno interesovanje za zaštitu planete i održivu ishranu. Podaci pokazuju da većina ovih mališana želi da doprinese borbi protiv klimatskih promena, a njihovi roditelji sve više biraju alternativne izvore proteina, uključujući biljne i kultivisane varijante.

Foto: Shutterstock

Veganska ishrana može biti nutritivno kompletna za decu, ali zahteva znanje, planiranje i nadzor. Ključ leži u edukaciji. kako roditelja, tako i stručnjaka. Kada se sprovodi promišljeno, biljnom ishranom se može postići balans između zdravlja, etike i očuvanja planete.