Stižu hladni dani: Vreme je za gusti vege čili od sočiva i pasulja sa tajnim sastojcima
Inspiracija je čudnovata stvar i zna da vas zaskoči kada je najmanje očekujete, a meni se danas javila nakon izveštaja vremenske prognoze. Vest da će za nekoliko dana jutarnja temperatura da budu blizu nule, kod mene pali lampicu da stiše zima. A ta mi automatski izaziva žudnju za toplim, gustim i kremastim jelima (i naravno, za toplim i kremastim dezertima od čokolade).
E zato se danas bavimo veganskim čilijem, koji svakako ispunjava uslov toplo – gusto – kremasto, ali je u pitanju i jelo koje je pikantno, duboke i blago dimljene arome, lepo balansirano i što je najbolje jako prilagodljivo. Naime, možete u njega staviti različite vrste sočiva (zeleno, crveno, crno), različite vrste pasulja (beli, šareni, tamni, …), možete dodati i kukuruz ako želite, neku žitaricu da ga ugusti (bulgur, kinoa), ali i razne proteinske dodatke – sojine ljuspice, dimljeni tofu, usitnjene sojine kobasice, itd… Drugim rečima nema kraja kombinacijama i varijacijama kada je dobar vege čili u pitanju.
Ukoliko koristite pasulj iz konzerve, vege čili je i jelo koje se izuzetno brzo priprema, pa može biti na stolu za oko 45 minuta. Čili je inače originalno meksičko jelo, ali Meksikanci navodno vole da ga spremaju sa mesom, pa se kod njih zove „Chilli con carne“. Skidam kapu Meksikancima za ovaj izum, ali i veganima koji su kastomizovali ovo jelo brojnim dodacima, pa možete pronaći bar 100 veganskih verzija čilija, odnosno „Chilli sin carne“ (čilija bez mesa).
Nema potrebe ni da trošimo reči na to koliko je vege čili zdravo jelo, a nije ni čudo kad kombinuje mahuanarke i povrće, dve grupe namirnica koje su oslonac mediteranske kuhinje, za koju je pokazano da ima najveće šanse da nam pomogne da živimo i dugo i zdravo. Čili je i vrlo izdašan, pa nemojte brinuti zbog ostataka, jer je ovo jedno od onih jela koje je nekim čudom sutradan još ukusnije.
Tajne najukusnijeg čilija bez mesa
Da bi dobili čili duboke i snažne arome, koji imama taj neodoljivi „umami“ ukus, a da u njemu nema mesa, moramo da pribegnemo i nekim trikovima. U ovom receptu oslonac za dobijanje umamija je kombinacija pečenih mlevenih oraha i praha od pečurki. Pečurke u prahu su sjajan izvor umamija, a možete ga kupiti po zdravim hranama ili kupiti sušene pečurke, pa ih sami samleti u prah (ovako ja uvek radim, to je mnogo isplativije, a prah dugo traje u teglici).
Pečeni orasi takođe daju „umami“, odnosno „mesnati“ šmek jelu, a da ne bi uključivali rernu možete na brzinu na suvom tiganju na šporetu prepeći orahe. Ukoliko ne jedete orahe, možete ih i preskočiti, jer nisu neophodni, ali ih preporučujemo, jer daju odličan šmek i naravno, vrlo su zdravi i hranljivi.
Još jedan neobičan dodatak za čili u našem današnjem receptu je bulgur (lomljena zrna pšenice), koji se takođe kupuje u zdavim hranama ili u DM-u. Bulgur je odličan da ugusti čili i doda mu na volumenu i hranljivosti. Umesto bulgura možete upotrebiti i kinou. Takođe, umesto dodavanja žitarica u čili, možete se odlučiti da dodate i sojine ljuspice. Mi smo se u današnjem receptu odlučili za bulgur.
Za vege čili od sočiva i pasulja potrebno je:
- 1 veća glavica crnog luka
- 3-4 čena belog luka
- 1 crvena paprika iseckana na sitne kockice
- 1 ljuta papričica (ako volite ljuto)
- 3-4 kašike maslinovog ulja 50 g oraha
- Začini: kumin 1 kašičica, dimljena paprika 2 kašičice (ako nemate stavite alevu), origano 2 kašičice, 1/2 kašičice čilija
- 1 puna kašičica praha od suvih pečurki
- 1 kašika pirea od paradajza iz tube
- 2 kašike soja sosa
- So i biber po ukusu
- 150 g crvenog sočiva
- 120 g bulgura
- 1 konzerva paradajz pirea ili pelata (pa ga sameljite na secku pre upotrebe)
- 2 konzerve pasulja (jedna konzerva belog pasulja i jedna braon ili crnog)
- Voda po potrebi (u nju dodajte kocku od povrća ako imate)
Postupak:
- Pre početka pripreme jela prepecite kratko na suvom tiganju orahe da zamirišu, pa ih prohladite i sameljite u secku;
- Sameljite crni i beli luk i ljutu papričicu (ako je koristite) na sitno u secku (možete i seckati ručno, ali ovako je brže). Crvenu papriku operite i iseckajte odvojeno na sitne kockice;
- Zagrejte maslinovo ulje u većoj šerpi na srednjoj vatri i u njega dodajte suve začine i propržite 1 min da zamirišu, pa dodajte mleveni crni i beli luk i ljutu papričicu. Propržite zajedno 2-3 min, pa dodajte i kašiku paradajz paste, soja sos i seckanu crvenu papriku i još malo zajedno dinstajte;
- Sada dodajte pire od paradajza ili mleveni paradajz pelat iz konzerve i 3 šolje vode (sa kockom od povrća ako imate), pa posolite i pobiberite, promešajte sve i stavite da provri;
- Kada jelo provri dodajte oprano i oceđeno crveno sočivo, bulgur, obe konzerve pasulja (oceđenog) i mlevene orahe. Promešajte sve dobro i ostavite da se kuva na srednjoj vatri 20-ak minuta. Povremeno promešajte i dolijte vode, ako primetite da je previše gusto;
- Kada se sočivo i bulgur skuvaju, jelo je gotovo, pa ga sklonite sa vatre, probajte i dodajte začine po potrebi. Jelo će dok se hladi dodatno da se ugusti, pa ga ostavite da odstoji bar 10-15 min pre služenja;
Ovaj kremasti i pikantni čili možete poslužiti uz kašiku veganske kisele pavlake ili jogurta, a odozgo ga možete ukrasiti seckanim mladim lukom i posuti nekim rendanim veganskim kačkavaljem, ako želite. Često se služi i uz hrskavi tortilja čips. Možete se odlučiti i sami da brziniski napravite domaći tortilja čips, tako što ćete iseckati makazama obične ili integralne pšenične tortilje na trouglaste komade, posuti ih sa solju, meksičkim začinima i sa malo maslinovog ulja, utrljati i staviti da se prepeku 5-7 minuta u rerni dok ne postanu hrskavi (kontrolišite ih, jer mogu brzo da izgore jer su tanki).
Plantbased.rs Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.