
Ne znate šta propuštate ako ne probate ovo čudo: Godžujang- korejski dodatak jelima
Od kada sam jednom prilikom sasvim slučajno kupila i probala divan korejski izum - dodatak jelima godžujang pastu (Gochuyang), moram da priznam da sam postala „zavisnik“. Malo po malo, ovaj čarobni sastojak je nalazio svoje mesto u jednom po jednom jelu koje sam spremala. U svoju odbranu mogu mirne duše da tvrdim da još nisam naišla na jelo koje dodatak ove sjajne fermentisane paste nije učinio još boljim.
A šta je zapravo godžujang pasta? U pitanju je korejski dodatak jelima koji je munjevitom brzinom osvojio srca, stomake i postao obavezan u kuhinjama ljubitelja dobre hrane širom sveta. Pravi se od čili papričica, odnosno od osušenih papričica po imenu gočugaru uz dodatak lepljivog pirinča, soli i fermentisanih zrna soje. Ovaj fermentisani dodatak jelima ima predivnu jarko crvenu boju. A ukus? E njega je već teško opisati bez setno zaljubljenog izraza lica – neverovatno duboka dubina fenomenalnog ukusa. Godžujang je ljut, slan, blago slatkast, sa neobično privlačnim fermentisanim ukusom. Deo slasti ove paste potiče od procesa fermentacije u kome se skrob iz pirinča pretvara u šećer. A onda tu je čili komponenta od koje dolazi ljutina. Međutim, ni to nije sve, već se u pozadini oseća i blago „dimljeni“ ukus, ali i ozbiljna doza neodoljivog umamija.

Mnogo je dimenzija ukusa, ali jedno je sigurno – morate probati godžujang inače nikada nećete saznati šta propuštate. Mnoga vaša jela dobiće novi smisao i dimenziju kada im dodate ovo čudo. Za početak budite oprezni, jer u zavisnosti od proizvođača godžujang može biti više ili manje ljut. Tako da, budući da je moćan dodatak izuzetno jakog ukusa u pitanju, budite u startu oprezni sa količinom. Počnite sa 1/2 kašičice ili 1 kašičicom, pa probajte i onda po potrebi korigujte. U svakom slučaju, ako nije dovoljno uvek možete dodati još.
U koja sve jela se može dodavati Godžujang pasta?
Kako je u pitanju vrlo koncentrovan dodatak jelima, on se tipično koristi da doda dubinu ukusu jela i to zajedno sa ostalim sastojcima i začinima. Drugim rečima, retko se koristi kao samostalni dodatak. Najčešće se koristi kao dodatak raznim marinadama (za ljutinu i pojačanje ukusa), kuvanim jelima, stir-frajevim (jelima od prženog povrća i proteina u azijskom sosu), miso ili ramen supama (za ljutinu), raznim sosićima za umakanje (za dublji ukus i jačinu). Godžujang pastu je kod nas moguće nabaviti u prodavnicama sa azijskom tematikom ili je potražite preko Interneta.
Evo nekih sjajnih primera upotrebe godžujang paste:
- Godžujang stir-fraj – Pomešajte godžujang sa malo soja sosa, pirinčanog sirćeta, susamovog ulja, belog luka i malo javorovog ili pirinčanog sirupa. Upotrebite ovaj sos da prelijete na vatri prethodno proprženo povrće (brokoli, papriku, pečurke,…) i komade tofua. Poslužite godžujang stir-fraj preko kuvanog pirinča ili nudli za kompletan obrok.
- Ljutkasti godžujang dresing ili sos – Umutite malo godžujang paste sa tahinijem (pastom od susama) ili biljnim jogurtom, uz dodatak soka od limuna, belog luka i vode do željene gustine. Ovim genijalnim sosom možete preliti buda činije (žitarice, povrće i proteini), razno pečeno povrće ili obrok salate. Osim toga može odlično poslužiti i za umakanje hrskavih tofu nagetsa, ili prolećnih rolnica od povrća.
- Godžujang kao dodatak za vrepove ili takose – pečeno povrće, hrskavi pečeni tofu ili tempeh, malo narendanog kupusa i preko naceđen sok od limuna. Ako preko svega ovoga dodate sosić na bazi godžujang paste, dobićete pravi korejski „fjužn“ vrep!
- Kreirajte svoju korejsku Bibimbap činiju – za plant based verziju treba da započnete činiju sa toplim pirinčem na dnu, pa preko dodajte sotirano povrće (na pr. spanać i pečurke), pa neko sveže povrće (na pr. rendanu šargarepu i tračice paprike), pečene kockice tofua i sve završite sosom od godžujang paste (pomešajte sa malo soja sosa, sirćeta, javorovog sirupa i vode).
Evo i jedne krajnje neobične ideje za upotrebu godžujang paste, koja nam stiže sa vrlo inventivnog plant based profila @nomeatdisco. Mladi Englez se dosetio da u sosu od godžujang paste izdinsta ni manje ni više nego – kolutove batata (slatkog krompira) i dobije krajnje neobično jelo.
On je za početak isekao batat na kolutove debljine oko 1 cm i stavio ih da se prže na ulju u dubljem tiganju. Kada ih je ispekao sa jedne strane, kolutove je okrenuo, a zatim ih prelio sosom na bazi godžujang paste. Sos je napravio tako što je u malo godžujang paste u činijici dodao soja sosa, soka od limuna i malo vode. Nakon što je batat u tiganju prelio sosom stavio je preko poklopac. Na ovaj način omogućio je batatu da se dalje na slabijoj vatri lagano karamelizuje i upije sve ukuse fenomenalnog sosa. Gotovo jelo je servirao sa još malo sosa odozgo i posuto pečenim susamom.
Možda je neobično, ali izgleda bolesno dobro i deluje da se bukvalno topi u ustima. Ja ću pod hitno ovo da probam, jer hvala bogu već imam godžujang pastu u frižideru, a vi vidite šta ćete…
Plantbased.rs Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.